Zanimljivost

Biljka koja privlači bogatstvo i blagostanje, traje dugo i idealna je za balkone

Autor:

25.05.2024 15:54

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Koja je to biljka koja privlači bogatstvo i blagostanje?



Prema narodnom verovanju, begonija je biljka koja privlači bogatstvo i blagostanje i pomaže u oporavku od bolesti i doprinosi zdravlju starijih osoba. Predstavlja želju za produženjem života osobi koja ju je dobila na poklon.

Postoji više hiljada vrsta begonija i još nekoliko varijeteta. Po građi korena, dele se na rizomske, gomoljaste i begonije sa vlaknastim korenom.

Pexels

 

Rizomi su debeli, mesnati izdanci koji u sebi sakupljaju hranljive materije i vodu, koje biljka koristi u vreme suše.

Ove biljke karakterišu lepi, puni cvetovi, kao i dekorativni listovi. Gomolji su zadebljali delovi iz kojih se granaju u svim pravcima tanke grančice korena.

Stabljike ovih begonija odumiru u jesen, ali gomolji su trajni pa iz njih u proleće izrastaju novi izdanci.

Begonije sa vlaknastim korenom nemaju ni gomolje ni rizome, već mrežasto korenje kao većina biljaka. Ove begonije su uglavnom zimzelene.

Begonija, biljka koja privlači bogatstvo i blagostanje

Sve vrste brzo rastu, mada su različite veličine, od 10 do 60 centimetara. Cvetaju pretežno leti, ali to nije pravilo.

Novi varijeteti cvetaju neprestano. Potiče iz tropskog pojasa Južne Amerike, Afrike i Azije. Najpopularnije vrste su reks, elatior i semperflorens.

Begonija reks

Ova kraljica begonija gaji se zbog ukrasnog lišća raznovrsnih boja, oblika i veličina. Voli osvetljeno mesto, ali ne direktnu sunčevu svetlost.

Osetljiva je na mraz, voli umerenu temperaturu (oko 18 stepeni Celzijusa) i umerenu vlažnost zemlje. Teško podnosi suv i topao vazduh u prostorima s radijatorima.

Pexels

 

U proleće i leto prihranjujte biljku svake dve nedelje. Lišće je osetljivo. Uklonite sve zaražene listove. Povremeno okrećite posudu da osigurate podjednak rast jer biljka raste prema svetlosti.

Može se desiti da zimi miruje, prestane da raste i izgubi pokoji list. Ako se to dogodi, znatno je manje zalivajte sve dok se ne pojavi novo lišće.

Većina begonija ne zahteva podrezivanje, jedino ako se previše izdužila, možete je orezati. Glavni neprijatelj su gljivice, koje se suzbijaju fungicidom.

Ne dopustite preveliku vlažnost zemlje, osigurajte bolju cirkulaciju vazduha, jer vlaga samo pogoršava stanje.

Pročitajte Imamo sjajan trik kako da vaša muškatla bude najbujnija sa najlepšim cvetom

Begonija semperflorens

Višegodišnja biljka poznata i pod nazivom „voštana begonija" zbog voštanog izgleda mesnatih sjajnih listova u boji od zelene, bronzane do mahagoni crvenkaste.

Tokom cele godine daje bele, roze ili crvene cvetove. Najviše joj odgovaraju polusenka i umerena temperatura.

Odgovara joj malo vlage i vlažna zemlja, ali nikako natopljena. Treba da se prihranjuje svake druge nedelje tokom cele godine.

Redovno uklanjajte uvelo lišće i cvetove. Zaštitite biljku od prevelike količine vode tokom kišnih perioda.

Pexels

 

Begonija elatior

Jednogodišnja biljka, voli osvetljeno prozračno mesto u stanu, ali može biti i na otvorenom. Voli temperaturu od 15 do 21 stepena Celzijusa tokom cele godine.

Zalivajte je umereno i pustite da se zemlja prosuši oko dva centimetra ispod površine do ponovnog zalivanja. Prihranjujte je svake dve nedelje.

Najveći neprijatelj begonije u zaštićenom prostoru je bela mušica ili štitasti moljac, sprečite njihovu pojavu redovnim provetravanjem prostorije. Cvetovi se ne prskaju zbog tamnih mrlja koje mogu da dobiju.

Presađivanje i razmnožavanje

Zimi se presađuje u zemlju u kojoj je izmešan treset sa peskom ili šljunkom.
 

Komentari. (0)

Loading