Uticaj telefona, računara i televizora na kožu: Zaštitite se od plave svetlosti

Autor:

16.09.2018 11:20

Foto:

Foto:



Poznato je da preterana upotreba pametnih telefona, računara i tableta ometa spavanje, oštećuje vid i izaziva glavobolju, ali u poslednje vreme se sve više govori i o šteti koju nanosi koži

Osim proizvodnje sredstava za negu lica, zaštitu kože od starenja, sunčevog zračenja, bora i nepravilnosti, kozmetička industrija poslednjih godina predano radi ne bi li napravila što bolje preparate koji štite kožu od plave svetlosti. To je ona svetlost zahvaljujući kojoj je nebo plave boje, ali i ona koja dolazi s ekrana pametnih telefona, računara i tableta, LCD televizora... Poznata kao “High Energy Visible (HEV)” iliti visokoenergetska vidljiva svetlost, ona ima najviši energetski nivo od svih delova vidljivog spektra i samim tim najveći potencijal da dovede do oštećenja ne samo očiju nego i drugih delova tela.

Ajlajneri, crveni karmini, šljokice: Nadolazeća mejkap pravila (foto)

U istraživanju s Harvarda sprovedenom pre nekoliko godina utvrđeno je da plava svetlost remeti stvaranje melatonina (dvostruko više nego zelena), što dovodi do dugotrajne promene u ritmu spavanja i budnosti. Druga studija na univerzitetu u Torontu potvrdila je visoku sposobnost plave svetlosti ne samo da suzbija lučenje melatonina već i da oštećuje mrežnjaču oka i povećava sklonost ka zamućenju očnog sočiva. Svesni smo toga da više ne možemo da živimo bez pametnih telefona (pogotovo da pred spavanje proveravamo poruke i posećujemo Fejsbuk i Instagram), ali smo valjda sigurni i u to da njihovo korišćenje utiče na naše psihičko zdravlje. No, da li smo se ikad zapitali kako oni deluju na našu kožu?

Rešite se neprijatne hiperhidroze: Deset saveznika u borbi protiv znoja

Istraživači Charité-Universitätsmedizin iz Berlina (jedne od najvećih univerzitetskih bolnica u Evropi) otkrili su da plava svetlost u sebi sadrži komponentu ultraljubičaste svetlosti, koja može uzrokovati prerano starenje, hiperpigmentaciju i rak kože. Preterana izloženost ovoj svetlosti ubrzava proces oksidacije, što dovodi do upala i oštećenja ćelija. Krajnji rezultati su veća vidljivost bora, neujednačen ten i depigmentacija. Ovo istraživanje je sprovedeno na malom broju ispitanika i nisu doneti konkretni zaključci, ali su se ipak svi složili u jednom, a to je da plava svetlost štetno utiče na kožu. Njeno delovanje na lepotu u poslednje vreme intenzivno ispituju kozmetičke kompanije, koje dolaze do odgovora da ona prouzrokuje fleke, uništava kolagen i elastin. Međutim, treba imati na umu da one i finansiraju ta istraživanja. Jedna od njih je francuska kuća “Estee Lauder”, koja je ukazala na štetnost plave svetlosti, protiv koje je razvila “Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex”, kremu koja tokom noći popravlja “kvarove” na koži. Ona takođe sprečava upalne procese, rano starenje i promenu u teksturi kože. Sve to postiže se zahvaljujući tehnologiji ChronoluxCB (CB = catabolysis), koja funkcioniše slično kao antioksidansi.

Jednostavan recept za spas od bubuljica

Niko ne može da očekuje da ljudi prestanu da koriste pametne uređaje, pogotovo ne iz želje da ostanu mladi i lepi, ali se svi slažu u tome da treba smanjiti njihovu upotrebu, barem noću. Pre nego što počnu kampanje o štetnosti plavih zraka, na vama je da se dobro raspitate o njima, razmislite o kupovini zaštitne kreme, ali da pre svega toga nabavite zaštitnu foliju za ekran. Njena efikasnost je dokazana, ako ne za lepotu, onda barem za zaštitu očiju.

Maja Gašić

Autor