Tajna lepe kože: Sjaj iz vinograda

Autor:

17.09.2017 10:21

Foto:

Foto:



Osim za jelo i vino, grožđe se koristi i za lepotu, tačnije, njegova upotreba promenila je tok kozmetičke industrije jer se pokazalo da su polifenoli, materija koja se nalazi u kožici i semenkama, delotvorniji protiv slobodnih radikala i od najjačih antioksidansa - vitamina C i E

U vinu možda leži istina, ali se u grožđu krije tajna lepe kože i mladalačkog izgleda. To je otkriveno još davnih dana, pa se veruje da su muškarci u antičkoj Grčkoj masirali lice sokom od grožđa kako bi izbrisali tragove umora i učinili ga mekim, sjajnim i zategnutim. O lekovitim svojstvima ovog voća intenzivno je počelo da se govori početkom devedesetih godina u Francuskoj, a ubrzo je osnovana i kompanija koja sve svoje proizvode bazira na njegovim pozitivnim efektima, “Caudalie”. Tu je i vinoterapija, u kojoj se upotrebljavaju sortna vina i sokovi od grožđa, gnječena zrna i bioaktivne materije iz koštica za čišćenje, pilinge, masaže, kupke, obloge i maske za lice.

Da bi se pospešilo njeno dejstvo, ova slatka zrnasta biljka često se koristi u kombinaciji sa termalnom vodom, lekovitim blatom, medom i različitim eteričnim uljima. A kada je otkriveno da koštice grožđa sadrže polifenole koji su mnogo efikasniji u borbi protiv slobodnih radikala (koji najviše utiču na starenje kože) od do tada najpoznatijih antioksidansa: vitamina E i C, kozmetička industrija više nije bila ista. Materije koje se nalaze u kožici i semenkama dobijaju se njihovim hladnim ceđenjem, a štite kožu od raznih štetnih uticaja i znatno usporavaju prirodni proces starenja. U kombinaciji sa drugim sastojcima podstiču cirkulaciju, čuvaju prirodnu elastičnost i vlažnost kože, čine je nežnom i gipkom i daju joj svežinu.

Kozmetički tretmani grožđem dokazano sprečavaju prerano starenje, ublažavaju dublje bore i otklanjaju sitne. Vinoterapija deluje i protiv tvrdog celulita, podstiče razgradnju masnih nalsaga, mikrocirkulaciju, kao i proizvodnju kolagena i izbacivanje otrova iz vezivnih tkiva. Koža je nakon nje revitalizovana i regenerisana. Takođe, pomaže i kod nepravilne pigmentacije, uklanjanja smeđih mrlja sa kože, njenog izbeljivanja.

Pošto je ovo period sazrevanja vinove loze, možda bi trebalo da se, ako već niste, upoznate sa njenim blagodetima. Smatra se da je divlje grožđe raslo i u praistoriji, a pronađeni su dokazi da je njegova proizvodnja bila poljoprivredna grana u Aziji pet hiljada godina pre nove ere. I ono, poput, na primer, smokve, ima važnu ulogu u biblijskim parabolama gde se naziva “plodom vinove loze”, a crteži ovog voća nađeni su i na zidovima egipatskih piramida. U antičko vreme ono počinje da se koristi za proizvodnju vina, za šta se i danas u najvećoj meri upotrebljava.

U 100 grama grožđa nalazi se oko 73 kalorije, dok u suvom ima čak 269. Od minerala tu su kalijum, fosfor, kalcijum, magnezijum, sumpor, natrijum, hlor, cink i bakar. Crno grožđe leči zatvor i hemoroide, a pomaže i kod oboljenja jetre, žučne kese, želuca, slezine, mokraćnih kanala i niskog krvog pritiska. Belo pak snižava visok i upotrebljava se kao lek za razne kožne bolesti. Jednostavno se konzumira i onda kad poželite da se igrate kozmetičara kod kuće. Iscedite sok od jednog grozda u čašu, natopite njime komad vate i premažite celo lice. Ostavite “masku” da deluje desetak minuta i nakon toga je isperite hladnom vodom. Za piling zgnječite desetak zrna crnog grožđa, procedite sok i kašom koja ostane masirajte lice oko pet minuta. Kad se umijete, koža će biti meka, glatka i blistava.

* Zahvaljujući supstancama iz grožđa, prvenstveno polifenolima, antioksidansima i voćnim kiselinama, vinoterapija pruža efikasan antiejdžing tretman

* Da bi se dobio 1 kg polifenola, potrebna je tona semenki iz grožđa

* Nega grožđem bila je popularna na dvoru francuskog kralja Luja XIV