Lepota dolazi iznutra: Šta je nutrikozmetika?

Autor:

03.03.2018 10:15

Foto:

Foto:



Mlada grana kozmetičke industrije nutrikozmetika bavi se proizvodnjom dodataka ishrani koji doprinose boljem izgledu kože, kose i noktiju, a sadrže sastojke iz prirode koji ne samo što deluju preventivno već i ciljano

Sigurno ste hiljadu puta čuli da za negovanu kožu nije dovoljna samo kozmetika, već je neophodno i da vodite zdrav način života. Ali, ko od nas redovno konzumira nekoliko porcija voća na dan ili jede ribu tri puta nedeljno, svakodnevno pije dva litra vode i baš svaki put upotrebi maslinovo ulje za salatu? Ako pritom pušite ili redovno pijete alkohol, nedovoljno boravite na svežem vazduhu i niste fizički aktivni, onda ste sigurno primetili da vaše kreme, ma koliko bile skupe, ne daju dobre rezultate. I tu dolazimo do rešenja: za lepotu nije važno samo ono što nanosimo spolja, nego i ono što unosimo u organizam. Potraga za lepim izgledom objedinila je kozmetičku, prehrambenu i farmaceutsku industriju koje zajedničkim snagama tragaju za idealnim formulama lepote. Tako je nastala nutrikozmetika, koja nije ništa drugo do kozmetika koja deluje iznutra.

Nutrikozmetika se bavi proizvodnjom nutrijenata, sastojaka koji su potrebni organizmu za normalno funkcionisanje, rast i metabolizam. Oni se koriste za formiranje i popravku tkiva, regulaciju telesnih procesa i kao izvor energije. U njih spadaju ugljeni hidrati i masti, proteini, aminokiseline, vitamini. Minerali, voda i kiseonik su takođe nutrijenti, a esencijalnim se nazivaju oni koji moraju da se unose iz spoljašnjih izvora jer organizam ne može da ih sintetiše ili ih formira u nedovoljnim količinama. Najčešće se pakuju u obliku tableta, pilula i praha. 

I dok je u početku nutrikozmetika obećavala samo opšte rezultate, danas za gotovo svaki “problem” u vezi sa kožom, kosom ili noktima postoji određeni nutrijent. Tu su, recimo, pilule koje pripremaju kožu za sunčanje, kao i one koje ublažavaju alergije od sunca ili vam pomažu da bolje pocrnite, koje gotovo uvek sadrže beta karoten. Postoje i pilule za ublažavanje akni, zatim one protiv bora, za masnu ili suvu kožu, rast kose, lomljive nokte. Za korigovanje znakova starenja se najčešće koristi vitamin C, koji obnavlja ćelije i potpomaže proizvodnju kolagena. Uz vitamin E, on se upotrebljava i za prevenciju depigmentacije i pojave staračkih pega. Vitamin A sintetiše kolagen i povećava gustinu elastina, a omega-3 masne kiseline takođe deluju na probleme sa kožom i treba ih, primera radi, konzumirati najmanje deset nedelja.

Maja Gašić

Autor