Mira Furlan: Žene su i na Balkanu i u Holivudu navikle da se ne obaziru na prostakluk moćnih muškaraca

Autor:

19.03.2018 19:48

Foto:

Foto:



Glumica Mira Furlan kaže da postoje velike sličnosti između zlostavljanja u Holivudu koje su razotkrile glumice kroz pokret MeToo, i  onoga što doživljavaju filmski umetnici na Balkanu.

Ona je u intervjuu za "Dnevni avaz" poredeći holivudsku i balkansku scenu konstatovala da mnogo toga zavisi od "moćnih muškaraca".

- Kao što ste mogli da pratite, sada su se ovde, u Holivudu, razotkrile mnoge stvari, koje su identične s balkanskom scenom. Mislim, naravno, na pokret MeToo. U jednoj i u drugoj sredini jaki manipulišu slabijima, ucenjujući ih i kupujući ih. Žene su i ovde i tamo navikle da se ne obaziru na bezobrazluk i prostakluk moćnih muškaraca, od kojih zavise njihove karijere. Eto zgodne spone između dva tako različita sveta!

Ona kaže da je život glumca u Americi veoma težak kada kreće "od nule, i pristae na novu realnost".

-Glumci u Americi prilično su izdržljiva sorta. Nema mesta prevelikoj osetljivosti. Treba pristati na stalna poniženja i na neprestano odbijanje. To je disciplina koju američki glumci uče od početka. Ja sam tu disciplinu počela da učim vrlo kasno i još je nisam savladala.

Na pitanje ima li neku svoju ulogu koju posebno voli, Mira je odmahnula, rekavši da je to više ne zanima i da je mnogo toga zaboravila, posebno ono što je bilo razočaravajuće.

-Nemam omiljene uloge. Imam omiljene ljude. Dobre trenutke. Neku scenicu sa snimanja, koja mi je tada nešto značila i koja me je nečemu naučila kad mi je to trebalo. Imam mnoga loša sećanja. Male izdaje. Ljude koji su se pokazali drugačijima nego što se činilo, reditelje koji režiju shvataju kao igru moći. Producente koji ne štite glumce od sadističkih poriva reditelja. Ali, ima i divnih, dobrih uspomena. Baš kao i život, glumački posao je haotičan, prepun lepote i gadosti, uspona i padova, dobrih i loših ljudi. Sve to ide u rok službe, kao što kažu.

Poznata glumica kaže da svako od nas nosi poneku masku i da su "naši identiteti (žena, majka, glumica...), zapravo, sve samo maske koje stavljamo, jer nam je tako lakše, a i svetu je lakše s nama."

Mira Furlan: Pitam se da li bi moja fizička smrt zadovoljila pljuvače

-Problem nastaje kad zaista poverujemo da su te maske, te nalepnice koje sebi lepimo na čelo, stvarne. Jer, nalepnice se s vremenom potroše. Ili se promene. Ili za njih ne uspevamo da dobijemo potvrdu od spoljnog sveta, pa i sami prestanemo da verujemo. Gde smo onda? Kad se odlepe sve nalepnice, šta ostaje? - pita se ona i nastavlja:

-U našim krajevima glavna nalepnica postala je ona nacionalna. Nikad mi nije bilo sasvim jasno šta je, zapravo, sadržaj te, tako popularne maske. Ona mi se čini posebno praznom i lišena sadržine. Zato mi, valjda, nije bilo mesto među mojim zemljacima iz bivše Jugoslavije.

Mira Furlan o životu u tuđini: Amerikance ne zanima ko sam bila u nekoj opskurnoj zemlji za koju nisu ni čuli

Jedna od najznačajnijih jugoslovenskih glumica kaže da svoje studente glume uči o fašizmu jer veruje da će oni morati da spasavaju svet "od destrukcije koja mu preti od desnih snaga". Kaže da, kada gleda tu decu, ponekad poželi da zaplače. Ona, ipak, dodaje da ništa ne prati o stanju u bivšoj SFRJ.

-Trenutno sam sva u ovdašnjem stanju... pitam se koju reč da upotrebim za hrpu fekalija... Tom bih rečju okarakterisala naše globalno trenutno stanje.