Majkl Džekson: Slatko-gorki ukus slave

Autor:

14.08.2018 16:07

Foto:

Foto:



Američki pevač, kojem bi krajem avgusta bilo 60 godina, skupo je platio cenu popularnosti: usamljen na vrhu i izobličen od plastičnih operacija, verovao je beskrupuloznim savetnicima i lekaru koji ga je na kraju - odveo u smrt

Da je živ, Majkl Džekson bi 29. avgusta napunio 60 godina. Ali muzičar, koji je na vrhuncu karijere bio kralj popa i najveća svetska zvezda s više od 750 miliona prodatih albuma i 13 osvojenih Gremija, istovremeno i čudak izobličen od plastičnih operacija, umro je u junu 2009. u 50. godini od prevelike količine propofola, snažnog anestetika koji je uzimao zajedno sa sredstvom protiv anksioznosti i lekovima za nesanicu. Taj smrtonosni koktel dao mu je doktor Konrad Mari, 58-godišnji kardiolog kojeg je Džekson angažovao da boravi uz njega šest noći nedeljno i pomogne mu da se naspava dok su trajale naporne probe za unapred rasprodatih 50 koncerata turneje “This Is It”. Zbog nesavesnog lekarskog odnosa prema pevaču on je završio na sudu, gde je dokazano da je počinio 17 teških grešaka od kojih je svaka mogla dovesti do katastrofalnih posledica. Dobio je četiri godine zatvora, odslužio je dve, a nedavno se opet obreo u javnosti sa skandaloznim optužbama protiv Majklovog oca i menadžera Džoa Džeksona, koji je krajem juna umro od raka pankreasa.

Dva dana nakon godišnjice smrti kralja popa: Preminuo otac Majkla Džeksona

Džozef Džekson i sinovi u vrtu porodične kuće u Ensinu: Tito, Majkl, Rendi, Džeki, Džermejn i Marlon

Na video-snimku koji ovih dana cirkuliše internetom Konrad tvrdi da je Džo sina u mladosti hemijski kastrirao kako dečak ne bi ušao u pubertet i mutirao, jer bi tako izgubio karakteristični visoki glas.

- Džo Džekson jedan je od najgorih očeva u istoriji i nadam se da će iskupljenje pronaći u paklu - kaže Mari na snimku.

Da je s ocem prošao svojevrsnu golgotu, ni Majkl nije skrivao. U dokumentarcu “Living with Michael Jackson”, koji je 2003. snimio Martin Bašir, pevač je opisao kako ga otac nije tukao samo kaišem, nego i kablovima i svime što mu se našlo pri ruci.

- Znao je da me baci svom snagom u zid. Lako je gubio živce... Bilo je veoma gadno - izjavio je u filmu.

Na rođendanu majke Ketrin 1984.

Majka Ketrin, članica Jehovinih svedoka, volela je svoju decu, njih jedanaestoro, ali pokorno je trpela suprugovo nasilničko ponašanje. Propali muzičar Džo Džekson sopstvene neostvarene ambicije preusmerio je na decu i s njima osnovao sastav Jackson 5, koji je putovao iz Garija u Indijani, gde je porodica živela, po celoj Americi, nastupajući svuda - od trgovačkih centara do striptiz klubova. Otac je održavao disciplinu batinama, a posle koncerata nestajao bi svaki put s novom prijateljicom. Majkl se pravio da spava dok su starija braća dovodila obožavateljke u sobu, a oni su ga zadirkivali zbog užasnih akni. Džo je podvrgao sina terapiji hormonskim preparatima da ga izleči od neugodnih bubuljica, ali možda i zato da postigne ono važnije: odlaganje hormonskih promena u dečakovom telu koje bi mu promenile i glas.

Na dodeli Gremija sa sestrom Dženet 1993.

Osam godina bez Majkla Džeksona: Iza neverovatne slave i brojnih skandala krio se izgubljeni dečak

A glas je već tada bio prepoznatljiv. Majkl je kao dete snimao samostalne albume, a kad se bratski sastav raspao, krenuo je u solo karijeru i 1979. izdao svoj prvi “odrasli” album “Off the Wall". Iste godine je prvi put operisao nos.

Premda se album prodao u više od 20 miliona primeraka, Džekson je priželjkivao još veći uspeh, što je i postigao sledećim albumom. Objavljen 1982, “Thriller” je na prvom mestu Bilbordove top-liste ostao punih 37 nedelja, prodajući se svake nedelje u milion primeraka, i do danas drži rekord po prodaji u SAD, dok su pesme s albuma, kao što su “Billie Jean”, “Beat It” i “Thriller”, prerasle u bezvremenske hitove, pamtljive i po muzici i po video-spotovima koji su se danonoćno vrteli na tada osnovanom MTV-ju. Džekson je postao ikona. “On je veći fenomen od Bitlsa i od Elvisa Prislija, možda najpopularniji crni pevač svih vremena”, pisali su u časopisu Time.

Sredinom sedamdesetih, kad je tek počeo da gradi samostalnu karijeru

Istina je da je Majkl postigao ne samo slavu nego i bogatstvo o kakvom pre njega nijedan crni umetnik nije mogao ni da sanja. Ali ubrzo su krenule kontroverze, između ostalog i zbog njegove sve belje kože. On sam nikad nije negirao svoju rasnu pripadnost, naprotiv.

- Znam koje sam rase. Dovoljno mi je da se pogledam u ogledalo, znam da sam crn - izjavio je u govoru koji je održao 2002. u Harlemu, a okupljeni su to dočekali s euforičnim oduševljenjem.

Paris Džekson, ćerka kralja popa: Tata mi je bio najvažnija osoba u životu

Ali kad je 1986. saznao da ima vitiligo, kožnu bolest koja izaziva bele mrlje na različitim delovima tela, Džekson je počeo da izbeljuje kožu i nosi debele naslage belog pudera, a hirurškim zahvatima nastavio je da menja fizinomiju lica i naročito nosa, koji se iz afrički širokog promenio u uski (kao model mu je poslužio nos rano preminulog dečjeg glumca Bobija Driskola, koji je dao glas i crte lica Petru Panu u klasičnom Diznijevom crtaću).

2002. na suđenju zbog otkazanih koncerata...

Po svoj prilici tim intervencijama nije se podvrgavao zato da postane belac, nego da ukloni tragove drastične traume iz detinjstva i izbriše s lica sličnost s ocem nasilnikom, ali mnogi su ga kritikovali da se odriče vlastitog nasleđa. Poslednjih godina života Majkl je izgledao sasvim bizarno, usta i očiju naglašenih trajnom šminkom, mrtvački bledog tena, s protezom na nosu kojeg više zapravo nije bilo, osim para nozdrva okruženih ostacima hrskavice.

Možda još bizarnija bila je njegova nezdrava sklonost deci. Dugo je dovodio siromašnu i bolesnu decu na igranje na svoj raskošni ranč Neverland u Kaliforniji, gde su dečaci ponekad ostajali i da prenoće, i to s njim u krevetu. Bilo je pitanje vremena kad će izbiti skandal i situacija se zaoštrila 1993. kad su ga roditelji 13-godišnjeg Džordana Čandlera optužili da je seksualno napastvovao njihovog sina. Majkl je ponavljao da je nevin i da je to sve bezazlena igra, ali onda se van suda nagodio s Čandlerovima i platio im više od 20 miliona dolara.

Na zabavi nakon dodele zlatne ploče za Jackson 5 s glumicom Tejtum O’Nil, 1970.

U pokušaju da promeni sliku o sebi u javnosti, Džekson se 1994, nakon tinejdžerskih veza s glumicom Bruk Šilds i pevačicom Dajanom Ros i pojavljivanja u javnosti s Madonom i Tejtum O’Nil - oženio Lisom Mari, kćerkom Elvisa Prislija, ali brak je potrajao samo nekoliko meseci.

Od 1994. do 1996. bio je u braku s Lisom Mari Prisli

Medicinsku sestru Debi Rou upoznao je kad se izgoreo sredstvom za izbeljivanje kože, a ona mu je pružila pomoć. Venčali su se 1996. i već sledeće godine dobili prvo dete, sina Prinsa, a godinu kasnije kćerku Paris. Kad su se 1999. rastali, deca su pripala Majklu, koji je 2002. dobio i treće dete, dečaka Blanketa (punim imenom Prins Majkl Džekson II), za kojeg je izjavio da je začet potpomognutom oplodnjom, ali nikad nije otkrio ko je majka.

Kćerka Paris i sinovi Blanket i Prins 2012.

Dženet Džekson o dugogodišnjoj depresiji: Uz sina Elišu prvi put osetila istinsku sreću

U svakom slučaju, čovek koji je tokom karijere zaradio između tri i četiri milijarde dolara umro je siromašan i u dugu od oko 400 miliona dolara, najviše zahvaljujući činjenici da je mahnito trošio i da je, kao i mnogi bogati i slavni, bio sklon da sluša loše savetnike. Ipak, Majkl ne bi imao novčanih problema da je išao na turneje koje su u to doba bile najveći izvor prihoda za muzičare, ali paralizovan ili tremom, ili sredstvima za smirenje od kojih je postao zavisan, u poslednjih 20 godina života održao je samo dve.

Posle dodele Oskara s glumicom Bruk Šilds 1981.

Kad su se ponovo pokrenule priče o seksualnom napastovanju maloletnika, bio je to težak udarac za Džeksona, kojem se svet počeo urušavati. Bio je to početak kraja. Na sudu je, doduše, oslobođen svih optužbi, ali više se nikad nije vratio u Neverland nego je, kao progonjen demonima, tumarao svetom sa svojom decom. Kad je odlučio da kupi imanje u Las Vegasu, shvatio je da nema novca i napokon odlučio da krene na oproštajnu turneju pod naslovom “This Is It”. Prvi od najavljenih 50 koncerata trebalo je da bude održan u O2 Areni u Londonu, a karte za celu turneju su planule.

S Dajanom Ros imao je aferu dok su 1977. snimali mjuzikl ‘Wiz’

I tada se pojavio doktor Konrad Mari, kojeg je Majkl, na ko zna čiji savet, pozvao da mu se pridruži kao lični lekar. On je dva meseca svakodnevno dolazio u Džeksonovu vilu i pevača, iscrpljenog od operacija i zavisnosti i izbezumljenog zbog turneje, redovno drogirao, ponekad i po deset sati na noć.

S drugom suprugom Debi Rou, kćerkom Paris i sinom Prinsom 2002.

Turneja je za Majkla bila preveliki zalogaj: reditelj i koreograf Keni Ortega posvedočio je kako je pevač bio preslab da bi plesao na probama, “odsutan duhom, nesuvisao i opsesivan”, te da mu je očigleno trebala psihološka pomoć, ali naglasio je i da se niko nije brinuo za njega.

Na dodeli Oskara 1991. s Madonom

Te kobne večeri u junu Džekson se vratio s probe, uzeo osam tableta lorazepama, što bi uspavalo šest ljudi, ali ne i njega, a na kraju mu je pred jutro Mari dao i propofol, sredstvo koje se inače koristi u bolnicama za uvođenje pacijenata u narkozu i može izazvati gušenje, te ga ostavio bez nadzora. Negde oko 23.50 ipak je primetio da s Majklom nešto nije u redu i usledio je haos: umesto da mu pruži prvu pomoć ili nazove 911, Mari je izbezumljeno nazvao pevačevog pomoćnika, a kad je jedan čuvar hteo da pozove hitnu pomoć, Mari mu je zapovedio da prvo pokupi sve bočice s lekovima i kesu s transfuzijom. Svu tu strašnu strku videla su i Džeksonova deca.
Kad su napokon pozvali hitnu, bilo je prekasno.

Maja Gašić

Autor