Areta Frenklin: Kraljica soula i slomljenih srca

Autor:

23.09.2018 20:24

Foto:

Foto:



Diva soula, koja je sa 76 godina podlegla raku, nizala je uspehe u karijeri i neuspehe u privatnom životu: do 14. godine već je imala dvoje dece, jedan od dvojice muževa ju je tukao, a nijedna veza kasnije nije potrajala, pa ni veridba koju je objavila 2012. - i raskinula je nakon nekoliko nedelja

Krajem šezdesetih u Njuarku, u doba prvih velikih uspeha

Mislila je da ne peva dovoljno dobro za pevačicu i da nije dovoljno lepa za ženu: Životna priča Arete Frenklin (foto/video)

Baptistička crkva Nju Betel u Det­roitu, gde je Areta Frenklin kao devojčica božanskim glasom pevala duhovne crnačke pesme, ovih dana posvećena je tužnom sećanju na kraljicu soula. Brojni poštovaoci donose cveće i Aretine fotografije, pale sveće i tiho se mole za pokoj njene duše. U 1.200 kilometara udaljenom virdžinijskom gradiću Safoku pala je i prva krv u svađi oko slavne pokojnice. Dva muškarca upustila su se u prepirku da li u biografskom filmu o Areti Frenklin glavnu ulogu treba da igra Hale Beri ili Dženifer Hadson, svađa je prerasla u tuču, a onda je jedan od njih potegao pištolj i teško ranio svog oponenta. Da su se bolje raspitali, znali bi da je Areta za svoju filmsku dvojnicu već izabrala Dženifer Hadson.

Dobitnica je brojnih priznanja, među kojima je 18 Gremija, kao i priznanje za avangardu

Od 2010. Areta Frenklin borila se s retkim oblikom raka pankreasa, a tu neravnopravnu bitku izgubila je u jutarnjim satima 16. avgusta. Umrla je u dobi od 76 godina, u svom domu u Detroitu, okružena rođacima i prijateljima. Pred kraj više nije mogla da govori, ali prepoznavala je sve koji su je obilazili na samrtničkoj postelji. Ostavila je iza sebe četiri sina, četvoro unučadi, imovinu vrednu oko 60 miliona dolara i nemerljivo muzičko nasleđe.

Areta Frenklin dobitnica je 18 muzičkih nagrada Gremi i ukupno je prodala više od 75 miliona raznih nosača zvuka. Za razliku od drugih muzičkih zvezda, njoj su retko nudili filmske uloge, što je ona tumačila kao eklatantan primer holivudskog rasizma. Briljirala je u epizodnoj ulozi 1980. u kultnoj komediji “The Blues Brothers”, gde je otpevala svoj hit “Think”. Pevala je pred kraljevima, papama i državnicima, na sahrani Martina Lutera Kinga, kao i na inauguracijama trojice američkih predsednika: Džimija Kartera, Bila Klintona i Baraka Obame. Njen nastup na Obaminoj inauguraciji pamtiće se i po jednom modnom detalju: imala je senzacionalan sivi šešir, s džinovskom leptir-mašnom obrubljenom kristalima “svarovski”. To zapaženo pokrivalo za glavu kasnije je poklonila muzeju Smitsonijan. Inspirisala je brojne naraštaje muzičara, a Natali Kol, Vitni Hjuston, Maraja Keri i Ališa Kiz otvoreno su je oponašale.

Loše se slagala s pratećim vokalima

- Areta je dar od Boga - primetila je jednom američka kantautorka Meri Dž. Blajdž. - To kako ona kroz pesmu izražava svoju ličnost, niko drugi ne može postići. Ona je razlog zašto žene žele da pevaju.

Iako nije znala da čita note, suvereno je vladala i najzahtevnijim muzičkim žanrovima. Na dodeli Gremija 1998. Pavaroti je u direktnom televizijskom prenosu trebalo da otpeva ariju “Nessun dorma” iz Pučinijeve opere “Turandot”, ali je u poslednjem trenutku zbog bolesti otkazao nastup. Producenti su uspaničeno dotrčali do Arete Frenklin, koja je tri dana ranije istu ariju u svom aranžmanu otpevala na dobrotvornom koncertu, i zamolili je da uskoči kao zamena. Premda je Pavaroti s horom i orkestrom uvežbao sasvim drukčiju orkestraciju, Areta se nije pokolebala. Samo je pitala imaju li snimak Pavarotijevog aranžmana i koliko je vremena ostalo do nastupa. Da, imali su snimak, a prenos za milione televizijskih gledalaca počinjao je kroz 20 minuta. Odlično, rekla je, dvaput preslušala snimak i sigurnim korakom krenula prema pozornici. Da anđeli imaju suzne žlezde, i oni bi zaplakali od ganuća kako je kraljica soula te večeri otpevala jednu od najlepših operskih kompozicija.

Muzički producent Klajv Dejvis nije joj bio samo najbliži saradnik nego i jedan od najboljih prijatelja

- Nisam se bojala, jer sam mislila na crkvu - govorila je posle tog nastupa. - Kad su tražili da kao mala pevam pred kongregacijom, nikad nisam osećala strah. Osećala sam da imam podršku svog oca i svemogućeg Boga.

Prezime Frenklin bilo je slavno i pre Aretinog rođenja. Njen otac, velečasni Klarens LaVon Frenklin, bio je harizmatični propovednik u crkvi Nju Betel, poznat širom Amerike kao “čovek s glasom od milion dolara”. Njegove propovedi emitovane su na radio-stanicama i prodavale se na gramofonskim pločama u milionima primeraka. Pastor K. L. Frenklin, blizak prijatelj Martina Lutera Kinga, bio je živopisan sluga Božji. Čitanja jevanđelja ispod velikog neonskog krsta kombinovao je s bluzom, gospelom i džezom, tako da su njegove homilije podsećale na scenski spektakl. Taj rok-star među baptističkim propovednicima bio je jedan od prvaka afroameričkog pokreta za građanska prava, voleo je da čita Platona, nosio je sat optočen dijamantima, vozio ružičasti kadilak, pušio marihuanu, zbog čega su ga i hapsili, te voleo mnogo žena. Jedna od njegovih ljubavnica bila je Klara Vord, velika zvezda gospela, koja je maloj Areti bila uzor svega što je želela da postane u životu.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Aretha Franklin (@arethasings) дана 29. Окт 2014. у 9:40 PDT

Zlobnici su karakter Aretinog oca opisivali kao mešavinu Musolinija, Džejmsa Brauna i Svetog Petra. Pokojni Rej Čarls, koji je svojevremeno upoznao K. L. Frenklina, tvrdio je da velečasni, između ostalog, sa svojim sledbenicima organizuje i raskalašne seksualne orgije.

Ulicama Detroita odzvanjanju pesme kraljice soula: Na sahrani Arete Frenklin 140 ružičastih “kadilaka“ (foto)

- Što se tiče čistog seksa, bili su veći divljaci od mene - opisivao je Rej Čarls. - I ja sam se tada furao na orgije, ali samo ako sam jedini mačor u sobi s dve ili tri mačke. Ti gospelovci nisu razmišljali na taj način; mačke su se volele s mačkama, mačori s mačorima, i nikome nije smetalo da se mešaju na razne načine. Zapanjilo me je koliko su se ti pobožni ljudi trudili da što češće orgijaju, jednostavno sam bio iznenađen koliko su otkačeni.

Sa Eni Lenoks

Areta Luis Frenklin rođena je 25. marta 1942. u Memfisu, kao treće od četvoro dece pastora Frenklina i Barbare Sigers, vrsne pijanistkinje i pevačice soula. Barbara i Areta navodno su imale identičan glas. Kad je Areta imala šest godina, njeni roditelji su se razišli. Barbari se dogodilo vanbračno dete, pa je jednostavno napustila porodicu, preselila se u grad Bafalo i četiri godine kasnije umrla od srčanog udara u 34. godini.

Areti je majčin odlazak bio prva velika životna trauma, ali njeno odrastanje uz samohranog oca nipošto nije bilo sumorno i monotono. U očevoj kući se od najmanjih nogu susretala s tada slavnim muzičarima, kao što su Art Tejtum, Dina Vašington, Sem Kuk, Mahalija Džekson, Fets Domino, Marion Vilijams, Net King Kol, Djuk Elington, B. B. King... Svi koji su nešto značili u svetu afroameričke muzike rado su posećivali dom velečasnog bonvivana K. L. Frenklina. A bio je to raskošan dom, velika kuća sa zavesama od svile, pokućstvom od mahagonija, ukrasnim predmetima od srebra i zlata, umetničkim slikama na zidovima i dva velika klavira. Već s tri godine Areta je po sluhu naučila da prebira po klaviru; kasnije je bilo dovoljno da na radiju ili gramofonu samo jednom čuje pesmu i već je znala da je otpeva i odsvira. Još pre osnovne škole naveliko je pevala u horu očeve crkve Nju Betel. Pre desetog rođendana već je bila solo zvezda i nastupala pred ekstatičnim vernicima, stojeći na stolici kako bi je svi mogli videti.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Aretha Franklin (@arethasings) дана 8. Јан 2015. у 5:03 PST

Sa 12 godina počela je da prati oca na njegovim propovedničkim turnejama. Budući da velečasni K. L. Frenklin nije preterano pazio s kim se i kako druži njegova kći, rano je postao deda. Areta je dva meseca pre 13. rođendana rodila svoje prvo dete, sina Klarensa. Nikad nije javno priznala ko je otac tog deteta, ali Aretini biografi tvrde da je reč o izvesnom Donaldu Burku, dečku iz njene osnovne škole.

Odlazak Arete Frenklin: U njenom glasu mogli smo da osetimo našu snagu i našu bol, našu tamu i naše svetlo

Do 14. godine, kad je objavljen njen prvi album s gospel standardima, Areta Frenklin, to čudo od deteta spektakularnih glasnih žica, prekinula je školovanje i već je imala dvoje dece, s dvojicom muškaraca. Drugog sina, Edvarda, dobila je s izvesnim Edvardom Džordanom, za koga nije mnogo marila. Na očev nagovor, sa 18 godina otišla je u Njujork, da gradi karijeru u sekularnoj muzici, a sinove je ostavila kod svojih u Detroitu. Kasnije je rađala još dva puta. Venčala se 1961. sa svojim menadžerom Tedom Vajtom, a 1964. rodila mu je sina Teda Juniora. Veći deo zajedničkog života proveli su na turnejama. Nije to bio srećan brak: Vajt je bio nasilan, jednom se u studiju potukao s nekim Aretinim pratećim muzičarem, a često se fizički obračunavao i s Aretom. Ona to nikad nije htela da prizna, jer je sve svoje privatne nevolje uvek gurala pod tepih. O partnerima je javno govorila da su divni i krasni ljudi, ali istorija njenih veza svedoči da je u ljubavnim odnosima redovno izvlačila deblji kraj. Među njenim neuspešnim romansama bila je i ona s Denisom Edvardsom, bivšim članom grupe Temptations.

Dvoje velikana soula: sa Smokijem Robinsonom, 2014. u Njujorku

U dubini duše, kraljica soula bila je ­­kra­­­ljica slomljenog srca. Kasnih 80-ih godina prošlog stoleća počela je da izlazi s biznismenom Vilijem Vilkersonom, 2012. najavili su veridbu, a otkazali je nekoliko nedelja kasnije, uz obrazloženje da su se malo zaleteli. Koliko je poznato, nakon tog fijaska sasvim je digla ruke od muškaraca.

Skandalozno ponašanje biskupa: Incident na sahrani Arete Frenklin o kome bruji ceo svet (foto/video)

Areta Frenklin nije se mogla realno suočiti ni sa svojom bolešću. Lekare je dugo uveravala da su sigurno pogrešili dijagnozu, a ako i nisu, ona je ipak propovednikova kći i sigurna je da će joj Bog pomoći. Gotovo do poslednjeg daha verovala je da će se nekim čudom izlečiti i kovala planove za budućnost. Maštala je kako će u Detroitu otvoriti modni butik, noćni klub i soulfood restoran, producirati igrani film o svom burnom životu, snimiti nešto sa Stivijem Vonderom i napokon ponovo zapevati u Parizu, gde je poslednji put nastupala pre 30 godina. I te kako bi Pariz voleo da je još koji put video nenadmašnu Aretu Frenklin, ali ona je zbog paničnog straha od letenja putovala samo drumskim prevozom. Zastrašujuće turbulentan let od Atlante do Detroita tokom olujnog nevremena 1983. toliko je traumatizovao čuvenu pevačicu, da nikad kasnije nije sela u avion i zauvek je odustala od prekomorskih turneja. Kad god bi napolju sevale munje i pucali gromovi, tresla se od straha.

S muzičarima u studiju, 2002. u Njujorku

Četvrtog sina, Kecalfa Frenklina Kaningema, Areta Frenklin rodila je 1970, u vezi sa svojim menadžerom Kenom Kaningemom. Bili su par od 1968. do 1976, u razdoblju kad je Areta imala velikih problema s alkoholom, depresijom i prekomernom težinom. Začudo, to razdoblje ujedno je bilo zlatna era njene karijere. Nakon što je prestala da se opija, pronašla je novu ljubav, s glumcem Glinom Turmanom. U braku su bili od 1978. do 1984, a nakon razvoda ostali su dobri prijatelji. Te godine kad je okončala drugi brak, umro je i njen otac. Provalnici su mu 1979. upali u kuću i upucali ga u glavu, nakon čega je velečasni K. L. Frenklin poslednjih pet godina života vegetirao u dubokoj komi.

Sa verenikom Vilijem Vilkersonom, sinom Kecalfom i unukom Viktori Kaningem, u Njujorku, 2015.

Iako je dominirala muzičkom scenom, privatno se Areta Frenklin nikad nije oslobodila urođene stidljivosti i introvertnosti. Prijatno se osećala jedino među ljudima koje je poznavala celog života. Kažu da je najsrećnija bila kod kuće, za šporetom. Odlično je kuvala i volela je dobro da pojede, što se primećivalo i na njenoj liniji. Svakog Dana zahvalnosti i Božića kuvala je velike količine hrane za detroitske beskućnike, koji nikad neće zaboraviti slast njene goveđe supe i kukuruznog hleba.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Aretha Franklin (@arethasings) дана 16. Окт 2014. у 5:08 PDT


U poslu nije bila najidealnija saradnica. Hirovite ćudi, lako bi eksplodirala zbog sitnica, loše se slagala s pratećim muzičarima, kasnila je na probe i koncerte, i uvek je tražila da joj honorar isplate unapred, i to u gotovini. Vodila je na nastupe i posebnog pomoćnika, s jedinom dužnošću da joj pridrži i čuva torbicu - omiljena joj je bila ‘šanel’ srebrnkaste boje - dok je ona na pozornici. Ponekad bi na koncertima najmanje vremena provela za mikrofonom, a najviše u garderobi, menjajući kostime. Neformalnu titulu kraljice soula shvatala je vrlo ozbiljno, pa se na estradi tako i ponašala. Od drugih muzičkih zvezda očekivala je respekt, a ako bi izostao, jao si ga njima. Jednom je na prijemu u Beloj kući nekoj slavnoj koleginici pred svima pokazala srednji prst, ali još se nije otkrilo ko je bila žrtva kraljičinog besa.

Jednako je teška bila i prema sestrama i bratu, koji su često radili s njom. Nadživela ih je sve troje: Kerolin je umrla 1988, Sesil 1989, a Erma 2002. Nakon Sesilove smrti, prestala je da puši, kako bi sačuvala glasne žice (dimila je dve kutije cigareta “kul lajts” dnevno), ali smanjila je i broj nastupa i snimanja novih albuma, tako da je imala više vremena za svoje najdraže slobodne aktivnosti: spavanje do podneva, gledanje sapunica, kuvanje, peglanje, čišćenje srebrnine i čitanje horoskopa. Takođe je volela da gleda tenis i često je dolazila na US Open.

Neponovljiva Areta Frenklin je poslednji album, nazvan “A Brand New Me”, izdala prošlog oktobra. Mesec dana kasnije otpevala je devet numera na njujorškom koncertu fondacije Eltona Džona za borbu protiv side. Uprkos preporuci lekara da strogo miruje, nije želela da razočara starog prijatelja Eltona, pa je, vidno iscrpljena i dehidrirana, nekako odradila poslednji šou u životu. Porodica i prijatelji ispratiće je na poslednji počinak 31. avgusta u detroitskoj baptističkoj crkvi Grejter Grejs Templ, gde je Areta 2005. pevala na poslednjem ispraćaju Roze Parks, heroine pokreta za građanska prava američkih crnaca. Prethodno će kovčeg s posmrtnim ostacima Arete Frenklin, radi odavanja počasti, dva dana, 28. i 29. avgusta, biti izložen u Detroitu, u muzeju “Čarls H. Rajt”, posvećenom afroameričkoj istoriji. Iako je kraljica soula otišla u kraljevstvo nebesko, ovom je svetu ostavila svoj nenadmašni glas i pesme, bezvremeno muzičko blago koje će uvek iznova buditi najdublje emocije u svakome ko ima srce i dušu.