Mala škola odevanja Saše Milojkovića

Autor:

22.01.2017 10:28

Foto:

Foto:



U isto vreme kada je Armani radio kostime za kultnu predstavu “Zapali me” na Brodveju, srpski kreator Saša Milojković (50) dizajnirao je odeću za srpsku verziju ovog komada u Beogradskom dramskom pozorištu, koji je ubrzo posle premijernog izvođenja postao prestonički teatarski hit. Iako je ostvario velike uspehe i na međunarodnoj sceni, pre svega u Rusiji gde je živeo i stvarao i gde je i danas veoma tražen, poznati dizajner osmišljavanje kostima za predstavu “Zapali me” i period početka devedesetih smatra jednim od najlepših u karijeri, koju je započeo još kao srednjoškolac.

Modni evergrin: Komad odeće bez kojeg poznate dame ne mogu da zamisle zimu

- Još kao dete bio sam fasciniran materijalima, njihovom teksturom, i čini mi se da sam oduvek samo na osnovu dodira znao šta od njih može da se napravi. Pritom, moja prabaka je bila kostimograf, a baka krojačica, i od njih sam mnogo toga naučio. Kasnije se javila i ljubav prema modi, što je sve zajedno presudilo da vrlo rano shvatim čime želim da se bavim - otkriva Saša Milojković.

- U vreme kada je pravljena predstava “Zapali me”, početkom devedestih, bio sam mlad, ali već sa velikim iskustvom. Prvu reviju sam održao u osamnaestoj godini na Tašu, u “Ateljeu mode” Mire Žegarac, radio sam u modnojredakciji “Bazara” gde sam prvi na ovim prostorima uveo modni stajling, pohađao sam Akademiju mode u Firenci iza sobom imao nekoliko kolekcija.

KOLEKCIONAR BROŠEVA

Za kratko vreme se profilisao kao kreator unikatnih modela koje nose ličnosti iz sveta diplomatije, politike, umetnosti i biznisa, i postao cenjeni stručnjak i borac za poštovanje modnog stila.

Viktorija Bekam u neočekivanoj kombinaciji boja

- Ne pravim serije. Na ženu ne gledam kao nakonfekcijski broj. Uživam kada kreiram za određenu osobu, i tada se trudim da upoznam njenu ličnost i navike i da u skladu s tim napravim, na primer, haljinu. U ateljeu uvek imam malu kolekciju, jer uglavnom radim po narudžbini.

Cenim modu s karakterom, modelepročišćenih linija ali složenog kroja, i zato kod menenema ničega od streča, ne postoji ništa sladunjavo. Streč,til i šljokice su za cirkus. Volim ženstvene i male haljine ikostime s detaljima poput krzna. Veliki sam ljubitelj nakita, naročito broševa. Žao mi je što oni nisu u modi kao nekada. Kolekcionar sam komada iz tridesetih,pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka. Ne nosim kravate, ali zato rado stavim broš ili kameliju na rever.

U Srbiji je stilizovao ceo diplomatski kor, ambasadore i njihove supruge, imao revije u rezidencijama, bio cenjen među domaćim javnim ličnostima, a onda je otišao u Rusiju.

MALA ŠKOLA ODEVANJA

Konsultant za modni bonton i stil odevanja uvek je rad da otkrije neki koristan savet.

- Pri izboru odeće treba imati na umu vreme, mesto,godišnje doba. Dame, na primer, često pogrešno nose letnji šešir. Trebalo bi ga stavljati samo na otvorenom prostoru, i to do zalaska sunca uz male haljine ili kostime, a crnu garderobu izbegavati u prepodnevnim satima.

Raskoš koji ni Holivud nije video: Haljine sa inauguracionog bala

Mnogo godina je prošlo od tada, ali rado se seća svojih prvih kreacija.

- Jedno od mojih prvih ozbiljnijih dela bio je žuti kombinezon sa rajsferšlusima na nogavicama. Nosila ga je novinarka Ruška Jakić. Hrabro, kako to samo ona može. Šalili smo se s njom da se po tom kombinezonu zna da li joj je muž kod kuće - kada nije, rajsferšlusi su otvoreni, a kad jeste, zatvoreni.

U sezoni praznika njegov savet ženi koja ne može da izdvoji mnogo novca je jednostavan.

- Mala haljina od tvida, ne mora da bude crna, sa ogrlicom od bisera ili brošem, i stileto cipele. To većinažena već ima u svom ormanu. Cenim modu pedesetih prošlog veka. To su zlatne godine “visokog krojaštva”, čiji su rodonačelnici Žak Fet, Kristobal Balensijaga i Pjer Balmen, moji omiljni kreatori, kojima bih pridodao i Valentina, poslednjeg gospodina u modi.

Komentari. (0)

Loading