Samo neka šljašti: Modni povratak u osamdesete

Autor:

10.06.2017 09:20

Foto:

Foto:



Sa estetikom osamdesetih prošlog veka flertujemo od kada smo iz njih izašli. Svake godine se nešto što su one iznedrile pojavi na modnom nebu: isprane farmerke, neonske boje, bujna kosa, ogromne minđuše, napadna šminka, a od 2016, i još više u tekućoj 2017. kao da su se potpuno vratile na revije najvećih modnih dizajnera današnjice. One su oduvek bile omiljena decenija Marka Džejkobsa i očigledno se na njih ugledao kad je spremao kolekciju “Resort 2017”. Ima tu svega, dukseva sa MTV logom, istaknutih ramena - naramenicama ili puf rukavima, mašna u kosi, šljokica, satenskih bluza i haljina, ogromnih kaiševa.

Sara Džesika Parker u cipelama koje se nikada ne bi dopale Keri Bredšo (foto)

Kenzo Takada se zaigrao i sa šminkom pa su manekenke koje su defilovale u njegovim modelima za proleće 2017. nosile crveno rumenilo preko celog lica. Kuće “Balenciaga”, “Chanel” i “Louis Vuitton” inspiraciju su potražile u seriji “Dinastija”, a revija Entonija Vakarela za “Saint Laurent”, koju je imao pre nekoliko meseci u Parizu, kao da je održana upravo osamdesetih.

Pored poznatih dizajnera, ni ulični brendovi nisu ostali imuni na trend vraćanja u živopisnu prošlost. “Zara”, “H&M”, “Pull&Bear”, “Top Shop” i drugi uveliko su ga najavili za proleće i leto. Tako nam se iz izloga “smeše” izražena ramena, pantalone sa visokim strukom, jarke boje, duboke patike, lepšave suknjice i slično.

Nimalo ne čudi što osamdesete predstavljaju večitu inspiraciju umetnicima. Bile su to godine kad je bilo važno izraziti sebe, kako to lepo kaže najveća ikona tog vremena Madona u svojoj pesmi. I baš zato su one pune protivrečnosti. Sa jedne strane se nalazi stil princeze Dajane, graciozan i elegantan, a sa druge onaj koji su “furali” Grejs Džouns, Boj Džordž, Vitni Hjuston... Tu su i Šade, Lisa Bone, Bruk Šilds, pa čitava plejada likova iz serije “Dinastija”, malo kasnije i iz “Poroka Majamija”, “Slučajnih partnera” i “Kozbi šoua”. Za garderobu je jedino bilo bitno da šljašti, da se spaja nespojivo i da se kombinuju komadi od likre, poliestera, mreže, čipke, ali i pamuka i teksasa. Svako je barem jednom izgledao kao da ide na čas fizičkog ili modernog plesa: nosile su se trake na glavi, grejači za ruke i noge, suknje uparene sa helankama, duboke patike i gumice od tekstila, koje je u jednoj epizodi “Seksa i grada” ocrnila Keri Bredšo.

Apsolutni hit leta: Omiljene cipele Pipe Midlton možete i vi kupiti! (foto)

Rušeći sva do tada postavljena pravila, osamdesete su govorile da je moda ništa drugo do igra. Bila je to zlatna decenija puna vedrine, energije, kultne muzike i filmova, kroz koju su defilovali Majkl Džekson, Džordž Majkl, Debi Hari i Eni Lenoks. Sam početak ove “ere” obeležio je “novi romantizam”, muzički pokret koji se javio krajem sedamdesetih u Velikoj Britaniji kao reakcija na pank i disko. Neki od njegovih predstavnika su “Duran Duran”, “Spandau Ballet” i “Classix Nouveaux”. Muzika je bila utemeljena na sint popu, a dašak inspiracije pružili su joj Dejvid Bouvi i “Roxy Music”. Karakterističan stil pripadnika ove struje bio je androgin izgled sa dosta šminke, pank motivima, nespojivim komadima odeće... Ipak, bilo je i onih koji su se oblačili isključivo elegantno i otmeno. Ne zaboravimo da je u to vreme u Americi postalo popularno nositi džemper prebačen preko ramena, odevati se i ponašati se japijevski.

Keri Bredšo momenat: Nikol Kidman zvezda crvenog tepiha u Kanu (foto)

Stil novog romantizma najpre su prihvatili ljudi koji su izlazili u londonske klubove “Billy’s” i “The Blitz”, da bi preko muzike ovaj pravac ubrzo postao mejnstrim. Zahvaljujući njemu široke narodne mase poludele su za kožnim pantalonama, pilotskim jaknama, “wrap” haljinom Dijane fon Firstenberg, “Members Only” jaknama, uskim ispranim farmerkama, ali i mini-suknjama i majicama koje otkrivaju jedno ili oba ramena (za šta, kao i na “štucnama”, možemo da zahvalimo filmu “Flashdance”). Tada su postale popularne i pilotske “Ray Ban” naočare kakve je imao Tom Kruz u “Top Ganu”, ali i sunčane “Ray Ban Wayfarer”, pa “Swatch” satovi, “Slap” narukvice raznih boja i stilova.

I dok su se pank bendovi bunili protiv načina života u britanskim socijalnim naseljima, novi romantizam slavio je glamur i zabavu u noćnim klubovima gde se sa lakoćom nosio teški tuš na kapcima, bez problema isticale i usne i oči jarkim bojama i pravile neobuzdane frizure.

Komentari. (0)

Loading