Uspon i pad Harvija Vajnstajna: Sve o životu holivudskog napasnika

Autor:

05.11.2017 22:20

Foto:

Foto:



Producenta kog su zbog optužbi za seksualno napastvovanje najurili iz vlastite kompanije i izbacili iz Američke filmske akademije brat se odrekao dok ga je supruga napustila, a otac je četiri kćerke i marširao je na protestima za prava žena, finansirao fondaciju feministkinje Glorije Stajnem i pomagao kampanju Hilari Klinton

Holivudski producent Harvi Vajnstajn (65) optužen je da je seksualno napastvovao žene, i to decenijama, a kad je ovih dana cela ta mučna priča izašla na videlo, svoje grehe je skupo platio: najurili su ga iz filmske kompanije koju je on osnovao, izbacili ga iz Američke filmske akademije, britanske kolege suspendovale su ga iz Bafte, a odrekli su ga se i supruga i rođeni brat. Džordžina Čepmen ostavila ga je nakon deset godina braka i izjavila da joj “srce puca zbog svih žena koje su trpele strašnu bol zbog njegovih neoprostivih dela”, dok je Bob Vajnstajn rekao kako se Harvi više nikad ne može vratiti u filmsku industriju.

Sprema se hapšenje Harvija Vajnstajna

- Izgubio je sva prava. Nije izgubio pravo da se rehabilituje kao ljudsko biće. Ali da se vrati u film? Ma dajte, molim vas - poručio je Bob.

Poznati producent i osnivač kompanije “Miramax”, čiji su filmovi kao što su “Engleski pacijent”, “Petparačke priče”, “Zaljubljeni Šekspir”, “Kraljev govor” i “Umetnik” dobili više od 300 nominacija za Oskara i osvojili 81 statuu, a dobitnici u govorima zahvale spominjali njegovo ime češće nego gotovo bilo koga u istoriji kinematografije, “malo manje od Stivena Spilberga i nešto više od Boga”, kako piše “New Yorker”, našao se u središtu skandala. Na videlo je, naime, izašlo da je godinama zloupotrebljavao svoj položaj i nasrtao na žene, čime kao da je potvrdio otrcani holivudski kliše o pohotnim moćnicima i ulogama koje se dobijaju preko kreveta. Mlade glumice na početku karijere i devojke koje su tražile svoje mesto u filmskom svetu morale su da se nađu s njim nasamo, a onda se odigravao uvek isti nakaradni scenario: Vajnstajn bi ih dočekivao razgolićen, tražio od njih da ga masiraju ili da se tuširaju zajedno, pokazivao im erekciju, hvatao ih za grudi i prisiljavao na oralni seks ili puni odnos, a ako bi odbile, pretio bi da će im onemogućiti napredak i uništiti karijeru. Od nasilja kojem su njegove žrtve bile izložene možda je još strašnija činjenica da su više-manje svi oko Harvija dobro znali za njegovo predatorsko ponašanje - u mnogim humorističkim TV programima otvoreno su se zbijale šale na račun njegovih apetita, pa tako u seriji “Televizijska posla” ambiciozna glumica Džena objašnjava kako je “odbila Harvija Vajnstajna čak tri od ukupno pet puta”, a na dodeli Oskara 2013. komičar Set Makfarlan pročitao je imena nominovanih glumica uz izjavu:

- Čestitam, vas pet dama više ne morate da se pretvarate da vam se sviđa Harvi Vajnstajn!

Provalu prljavog veša pokrenuo je članak u “New York Timesu” u kojem Vajnstajna direktno optužuje, među ostalima, i glumica Ešli Džad:

- Mi žene već dugo među sobom razgovaramo o Harviju i jednostavno je krajnji čas da taj razgovor postane javan.

I zaista je postao javan - da javniji ne može biti: kao da su samo čekale znak, žene su počele da se javljaju jedna za drugom, svaka sa svojom dugo prećutkivanom pričom o strahu i poniženju koje su pretrpele u isuviše bliskom susretu s Vajnstajnom, uglavnom dok su bile mlade i neiskusne.

U hotelskoj sobi s njim našle su se i Anđelina Džoli, Rozana Arket i Mira Sorvino, koje tvrde kako im se to što su ga odbile nepovoljno odrazilo na karijeru, a Lusija Stoler morala je oralno da ga zadovolji i zatim je odustala od glume o kojoj je sanjala. Francuska glumica Ema de Kon pobegla je iz sobe kad je goli Vajnstajn zatražio da legne na krevet, Britanka Romola Garaj posle sličnog susreta osećala se “povređeno i poniženo”, ali bilo joj je samo 18 godina i nije se usudila da to ikome prijavi, a Italijanka Azija Arđento mu je, nakon što ju je silovao, popustila i jedno vreme izlazila s njim.

- Silovao me i pobedio - objasnila je.

Napao je i Rouz Makgauan, s kojom se 1997. nagodio i isplatio joj odštetu od 100 hiljada dolara, “ne kao priznanje, nego da se izbegnu sudski procesi”. Sličnim iznosima je kupio ćutnju i mnogih drugih žena. Ali ni one sad više ne žele da ćute.

Naizgled paradoksalno, Vajnstajn se izdavao za borca za ženska prava i zalagao se za jednakost polova, pa se tako u januaru pridružio ženskom maršu u Park Sitiju za vreme festivala Sandens, prošle godine je prikupljao sredstva za predsedničku kampanju Hilari Klinton, dok je nedavno finansirao profesuru na Univerzitetu Ratgers u ime poznate feministkinje Glorije Stajnem. Još paradoksalnije, on je otac četiri kćerke.

Ali Harvi je kontroverzna pojava od prvih koraka u filmskom svetu, čiji, tvrde upućeni, punopravni član nikad nije postao. Mnoge filmadžije doživljavale su ga kao nabusitog grubijana sklonog zastrašujućim ispadima, koji, s obzirom na njegovih 180 centimetara visine i masu od 120 kilograma, često deluju zaista preteće: u besu zna da cepa papire i glasno psuje, a jedna sekretarica je mislila da je zemljotres kad je u svojoj kancelariji bacio kamenu pepeljaru u zid. “Fortune” ga je 1993. uvrstio na listu najgorih šefova Amerike.

- Najmanje kod sebe volim svoju naglu ćud - jednom je izjavio Vajnstajn, ali i pokušao da se opravda objašnjavajući da iz njega govori istinska strast prema filmu koju je razvio još u detinjstvu.

Harvijev otac Maks, koji je sa suprugom Mirijam živeo u Kvinsu, a radio kao brusač dijamanata na Menhetnu, sanjao je o bogatstvu i omiljena pesma mu je bila “Da sam ja bogataš” iz mjuzikla “Violinista na krovu”. Sinove, Harvija, rođenog 1952, i dve godine mlađeg Boba, učio je kako je porodica važna i isticao Džona i Bobija Kenedija kao sjajan primer porodičnog zajedništva.

- A vi, momci, možete postići isto koliko i oni. Budete li se držali zajedno, ništa nije nemoguće - govorio im je.

Kad su bili mali, subotom ih je redovno vodio u bioskop gde su gledali ostvarenja kao što su “Dvanaest veličanstvenih”, “Najduži dan” i “Most na reci Kvaj”. Harvi je pak s 15 godina otkrio evropski autorski film, a najdraži mu je bio “400 udaraca” Fransoa Trifoa; Maks bi takve filmove obično prespavao.

- Tata je voleo filmove, ali naporno je radio. I tako je on u bioskopu spavao, a mi smo gledali. Ipak mu se jedan strani film veoma svideo: Felinijev “Amarkord” - prisetio se Vajnstajn.

Maks je umro od srčanog udara 1976, pre nego što su njegovi sinovi uspeli u filmskom svetu. Harvi i Bob su kompaniju osnovanu 1979. nazvali “Miramax”, po imenima roditelja. Mirijam, koja je umrla lane u 90. godini, radila je kao recepcionerka u prvoj kancelariji i na posao donosila kolače.

Uspeh nije došao odmah. Godinama su ostvarivali minimalnu zaradu i borili se protiv dominacije velikih studija; jedne godine u Kanu braća su morala da dele krevet u sobičku veličine ormara jer su studiji zakupili ceo hotel “Majestic”. Sve se promenilo kad je film “Seks, laži i video-trake” Stivena Soderberga, na koji su kupili prava za milion dolara, 1989. osvojio Zlatnu palmu i doneo “Miramaxu” i profit i ugled. Ostvarenja kao što su “Bioskop Paradizo”, “Moje levo stopalo” i “Igra plakanja” - koja su sledila - utvrdila su reputaciju producenta nizom Oskara, pa je “Miramax” uspešno prodat kompaniji “Disney” i Vajnstajnova moć je porasla, a s njom i bogatstvo, koje se procenjuje na 200 miliona dolara. Firma “The Weinstein Company”, koju je Harvi osnovao s bratom 2005, vredi između 700 i 800 miliona dolara.

Dok se s rediteljima svađao i mešao se u montažu, zbog čega su ga nazvali Harvi Makazoruki, prema glumcima je bio pažljiv. Gvinet Paltrou, koju je odmila zvao prva dama “Miramaxa”, rekla je da se prema njoj odnosio kao prema članu porodice (sad se ipak pridružila hajci i opisala kako je i nju pokušao da napastvuje), a kad je supruga Džada Loa trebalo da se porodi, Vajnstajn je prekinuo snimanje “Hladne planine” i iznajmio avion kako bi poslao glumca kući u Englesku da bude uz nju na porođaju - i vratio ga u Južnu Karolinu. Četiri dana pauze koštala su ga milion dolara.

- Harvi traži lojalnost, ali je i daje - rekao je Entoni Mingela, jedan od talentovanih reditelja i glumaca koji su sarađivali s “Miramaxom” i donosili mu zaradu.

Iv Čilton Vajnstajnu je postala supruga pre nego što se obogatio. Plavokosa devojka iz ugledne dobrostojeće porodice koja se zaposlila u “Miramaxu” kao pomoćnica odmah mu je privukla pažnju. Svaki dan joj je na stolu ostavljao buket crvenih ruža, a ostali radnici dali su im nadimak Lepotica i Zver. Venčali su se 1987. i Iv je odonda stajala uz njega, ali u pozadini, izbegavajući javnost koliko god je moguće. Na njeno insistiranje Harvi nije objavio čak ni pojedinosti o bolesti zbog koje se 2001. na tri meseca povukao u svojevrsni karantin, osim što je rekao da je na odmoru na Sent Bartu oboleo od bakterijske infekcije. Tad je i smršao i prestao da puši, ali ubrzo se ponovo ugojio i vratio starim navikama - kutijama cigareta “Carlton” na dan i bezbrojnim limenkama “coca-cole diet”.

U braku je Iv rodila tri kćerke, 1995. Lili, tri godine kasnije Emu i 2002. Rut; dobar deo incidenata za koje optužuju Vajnstajna dogodio se za vreme njenih trudnoća ili nedugo posle porođaja. Moguće je da je Iv znala šta se događa, ali sa uobičajenom diskrecijom nikad nije rekla zašto su se 2004. rastali. Stan od 550 kvadratnih metara s pet spavaćih soba i pogledom na Central park posle je prodala za 23 miliona dolara, ponovo se udala, za Sala Martirana, i sa svojim kćerkama i njegova dva sina preselila se u mirno predgrađe Njujorka, gde je očito srećna.

Iste godine kad se razveo od Iv, na zabavi u Njujorku, Harvi je upoznao Džordžinu Čepmen.

- Nisam imala pojma ko je on. Ali njega ne možeš samo tako odbiti. Neverovatno je šarmantan i harizmatičan, jednostavno privlači - rekla je posle bivša manekenka, modna dizajnerka i vlasnica marke Marchesa.

Venčali su se 2007. na njegovom imanju u Vestportu u Konektikatu, a brojne slavne zvanice, među kojima su bili i Dženifer Lopez, Kameron Dijaz, Kventin Tarantino i Ana Vintur, uživale su u keteringu iz restorana “Nobu” i “Cipriani”. U braku se 2010. rodila kćerka Indija Perl, a kad je tri godine kasnije na svet napokon došao sin Dašijel, Vajnstajn je priznao da je presrećan, uglavnom zato što mu je dosadilo da ide u radnje za mlade kao što su Forever 21 i Abercrombie.

- U nedelju se probudim i pomislim, eto, počinje, i čujem kako kćerke viču: “Vodiš nas u šoping-centar!” Ali ne zato što žele moj modni savet. Kažu mi: “Tata, parkiraj se pet kilometara dalje jer nećemo da nas vide s tobom. Naći ćemo se u piceriji sedam kilometara odavde jer nam je neprijatno što si s nama i ideš nam na živce!” - požalio se novinarima.

Kako je moguće da se u istom čoveku krije pohotnik koji bezobzirno napastvuje mlade žene i brižni otac koji razvozi kćerke u kupovinu, teško je objasniti. Porodica je u rasulu.

S najstarijom kćerkom Lili Harvi se pre nekoliko dana burno raspravljao, a zatim izleteo na ulicu i pokušao da zaustavi prvi auto da ga odveze, dok je ona pozvala policiju tvrdeći da je njen otac na ivici samoubistva. Mlada žena od tada ne izlazi iz kuće.

Bob Vajnstajn se u intervjuu odrekao brata izjavivši kako ga je Harvi vređao i fizički napadao, zbog čega mu je savetovao da potraži stručnu pomoć, te da s njim ne razgovara poslednjih pet godina, a najavio je i da će porodično prezime nestati iz naziva njihove nekad zajedničke kompanije. Harvi se izvinio za svoje ponašanje, premda tvrdi da nije kriv, i povukao se na lečenje u Arizonu. Pomirio se i s tim da ga je Džordžina ostavila.

- Ona mora da uradi ono što je najbolje za decu, za nju i za njen posao, jer zapošljava 130 ljudi. Ne želim da moja deca pate više nego što moraju. Volim Džordžinu i nadam se da ćemo se jednog dana pomiriti, iako u ovom času ne znam da li je to moguće - izjavio je Vajnstajn.

 

Pretvorio joj je život u pakao

Vajnstajn je upoznao italijansku manekenku Ambru Gutijerez 2015. na zabavi u Njujorku, rekao joj da liči na glumicu Milu Kunis i pozvao je na sastanak. Kad je došla, zgrabio ju je za grudi i zavukao joj ruku pod suknju, a onda joj dao karte za mjuzikl na Brodveju. Umesto u pozorište, Ambra je otišla u policiju, gde su joj dali prisluškivač. Sutradan se našla sa Harvijem i snimila razgovor u kojem on priznaje da ju je dirao i da je ‘na to naučen’. Policija je pokrenula istragu, ali tad su se tabloidi, kao nekim čudom, dokopali nezgodnih detalja iz Ambrine prošlosti: da je učestvovala u Berluskonijevim ‘bunga bunga’ zabavama i da je kao tinejdžerka optužila starijeg biznismena za napastvovanje. Nakon što su je prikazali kao lažljivicu i ženu lakog morala, istraga je prekinuta, a Ambri se život pretvorio u pakao. Sad se nada kako će javnost poverovati u to da je govorila istinu.

 

Maja Gašić

Autor