U susret Božiću: Zanimljivi običaji širom sveta koji donose sreću i blagostanje

Autor:

04.01.2018 12:30

Foto:

Foto:



Za koji dan ćemo proslaviti Božić, a koji se našoj zemlji slavi tradicionalno uz okićenu jelku, "lomljenje" česnice i bogatu trpezu. Međutim, u vreme ovih praznika se širom sveta praktikuju neki krajnje nesvakidašnji običaji, a ovo su samo neki od njih...

Mešanje pudinga

Ova poslastica je veoma važan deo božićne tradicije za stanovnike Velike Britanije. Ono što oni zovu pudingom, zapravo je više kolač koji se pravi od raznovrsnog suvog voća nego kremasti slatkiš. Prema verovanju ispravno pripremanje ove poslastice može vam doneti sreću. Šta to znači? Kad sve sastojke stavite u činiju, zamislite želju i onda uzimate varjaču u ruke. Ako mešate u pravcu kazaljke na satu, želja će vam se ispuniti. Ovo je i lep porodični običaj, jer je poželjno da svi ukućani učestvuju u pripremi i mešanju.

Njorka kao specijalitet

Možda vam zvuči primamljivo, ali ovaj običaj sa Grenlanda sigurno nije nešto što biste želeli da postane tradicija u vašem domu. Par meseci pre božićnih praznika, ova ptica se umota u kožu foke i sahrani u zamrznuto tlo ispod velikog kamena. Na dan Božića, njorka se iskopa, odstrani joj se utroba, a potom se služi kao specijalitet praznične trpeze. Oni koji su imali tu nesreću da probaju ovo jelo tvrde da ima jak, oštar miris, nalik onom koji ima stilton sir (engleska vrsta buđavog sira).

Rolerima na božićnu misu

Neki božićni običaji su zapravo vrlo simpatični, pa čak i dobri po vaše zdravlje. Naime, stanovnici glavnog grada Venecuele, Karakasa, imaju jednu neobičnu ali lepu tradiciju u vreme praznika. Na sam dan Božića se ulice ovog grada zatvaraju za saobraćaj kako bi se vernicima omogućilo da u crkvu idu onako kako im tradicija nalaže – na rolerima! Poreklo ovog običaja nije poznato, ali svakako će građanima Karakasa malo fizičke aktivnosti u vreme bogatih prazničnih trpeza dobro doći!

Zaštita u dimnjaku

Stari Grci su verovali u postojanje zlih duhova po imenu kalikanzaroze. Legenda kaže da ova zla bića tokom cele godine žive duboko se unutrašnjosti zemlje, a da baš u vreme božićnih praznika izlaze iz svojih skrovišta kako bi naudili stanovnicima Grčke. Što se izgleda tiče, neki tvrde da kalikanzaroze imaju ljudsko obličje, drugi da su izuzetno visoka bića koja nose metalne cipele, a treći, pak, kažu imaju crvene oči i da su prekriveni krznom. Stavljanjem svinjske vilice u dimnjak bi se sprečio njihov ulazak u kuću i taj običaj se i danas zadržao!

Bacite cipelu i nađite muža!

Želite da se udate ili nađete partnera? Probajte običaj koji se u Češkoj praktikuje na Badnje veče. Sve što je potrebno jeste da u toku tog dana (ne snme da bude veče) izađete napolje i napravite par koraka od ulaznih vrata. Stanite leđima okrenuti vratima, skinite jenu cipelu i bacite je preko ramena! Ako padne vrhom okrenuta ka vratima, udaćete se u toku naredne godine. Čak i ako vam udaja nije na pameti, imaćete koristi od ovog rituala. Ako cipela padne petom okrenuta ka vratima, pratiće vas sreća naredne godine!

Panj koji „izbacuje“ poklone

Ova neobična tradicija potiče iz Španije, tačnije iz katalonske regije. Poveći panj, dužine otprilike 30 cm se izdubi, nacrta mu se lice i prikucaju ruke i noge. Zatim se stavi ispod kamina i dve nedelje pred Božić u njega počnu da se ubacuju poklončići, najčešće slatkiši. Na Božić svi ukućani pevaju prigodnu pesmicu i panj udaraju štapom i kako bi „izbacio“ darove. U Španiji je ovo izuzetno popularan običaj među decoma, a panj se zove „caga tio“ što u prevodu znači „panj koji vrši veliku nuždu“.

Neobičan ukras za jelku 


Običaj kićenja jelke za vreme novogodišnjih praznika se praktikuje gotovo svuda u svetu. Kugle, mašnice, Deda Mrazevi i slični ukrasi se podrazumevaju, ali Nemci gaje tradiciju i stavljanja krastavca na jelku. Ne pravog, već od stakla. Ovaj ukras se stavlja poslednji i mora dobro da se sakrije. Na božićno jutro prvo dete koje bi imalo sreću da ga pronađe, dobiće poseban poklon od ostalih ukućana. Ovaj običaj već dugo postoji u Nemačkoj i često se ovaj nesvakidašnji ukras nasleđuje s kolena na koleno.

Maja Gašić

Autor