Nemanja Velikić: Kako sam zavoleo turske "originale" i dobio dva kilograma

Autor:

23.06.2017 20:00

Foto:

Foto:



Urednik i voditelj TV Pink nije odoleo gastronomskim specijalitetima poznatih turskih letovališta pa se kući vratio sa dva kilograma viška, ali i bogatiji uspomenama na posete antičkim gradovima i zadivljen čudima tehnologije koja su od akvarijuma napravila doživljaj koji se pamti ceo život

U Alanji i Antaliji boravio sam uoči početka turističke sezone. Odabrana grupa iz Srbije otišla je da se uveri da je bezbednost na visokom nivou, a to sam i lično iskusio, pošto su na aerodromu hteli da mi oduzmu privezak s malim perorezom koji sam nesmotreno poneo. Ipak, posle dugotrajnog ubeđivanja uspeo sam da ga sačuvam.

CENJKANJE

Do Alanje, nekadašnjeg ribarskog seoceta a sada bisera Antalijske rivijere, leteli smo preko Istanbula. Grad koji je nekad bio praktično zaselak zahvaljujući turistima tokom sezone, koja traje od početka aprila do kraja oktobra, postaje mesto gde se živi punim plućima. Sve je koncentrisano u njegovom centru, i to je zapravo ono što očekujemo kad se pomene Turska: hiljade prodavaca koji nude svoju robu i cenjkaju se, obilje malih restorana i kafića s lepim baštama i poneki noćni klub. Sve je prilagođeno ljudima s decom i starijima koji žele da se odmore, nema mnogo buke i noćni život nije baš bogat. Neuporedivo je mirnije nego u Antaliji, koja vrvi i od turista i od provoda. Alanja je smeštena na obroncima planinskog venca Taurus, koji se prostire u zaleđu čitavog Antalijskog zaliva, a Kraljičina i Kleopatrina plaža, s finim belim peskom, zaista su sjajne, veoma lepo su uređene i idealne za sunčanje i kupanje.

HADRIJANOVA KAPIJA

Antalija je potpuno druga priča. Ovaj dvomilionski grad u centru istoimenog zaliva stvarno je čaroban i nudi mnogo toga radoznalim turistima. Spoj tradicije i modernog vidljiv je na svakom koraku, a jedna od prvih stvari koje sam poželeo da obiđem bila je Hadrijanova kapija. Ona predstavlja ulaz u tvrđavu Kaleiči, smeštenu iznad luke, odnosno deli stari deo grada od novog. Na samo nekoliko koraka od tramvaja i užurbanosti savremenog života nalazi se kapija sa raskošnim lukovima, sagrađena u čast slavnog rimskog imperatora koji je ovaj drevni grad posetio 130. godine. Ispod njenih bogato ukrašenih svodova, koji su, nažalost, prilično upropašćeni grafitima, ulazite u lavirint kuća i ulica iz 19. veka, s mnoštvom malih galerija, radnji, kafića i restorana.

NA BELOM MORU

Među turistima je popularna i Sahat kula, koja takođe potiče iz antičkog doba. Predahnuo sam uz piće na predivnim mestima odakle puca pogled na čitavu Antaliju, koja u sumrak izgleda zaista veličanstveno. Dopala mi se i luka, gde su ukotvljene ne samo brodice nego i moderne jahte onih čiji je džep dovoljno dubok da sebi mogu da priušte krstarenje Mediteranom.
Sredozemno more ovde nazivaju Akdeniz, odnosno Belo more, jer je često u beloj izmaglici koja potiče od isparavanja kad su temperature i vlaga visoki. Voda ima divnu tirkiznu boju i veoma je čista.

POD VODOPADOM

Obišao sam i male i velike vodopade Duden. Mali se nalaze tek nekoliko stotina metara od predgrađa koje se zove Lara, gde su smešteni brojni hoteli. Kad ugledate rečicu obraslu šibljem, ni na kraj pameti vam nije da će se ona posle samo nekoliko desetina metara s velike visine i impozantnom snagom obrušiti u more. Tik kraj vodopada je i veliki park, sa terasom i mnoštvom klupa s kojih možete posmatrati ovaj prirodni spektakl, a oni koji su željni izazova do vodopada dolaze brodićem i sve doživljavaju iz sasvim drugačije perspektive.
Podjednako su uzbudljivi i veliki Duden vodopadi. Turci su vrlo preduzimljivi pa su ispod njih napravili restoran s nekoliko terasa koje se spuštaju gotovo do same vode. Da bi se došlo do njih, valja proći kroz mokru i klizavu pećinu, što uopšte nije lako. A ako vam ne smeta milion kapljica koje se rasprskavaju svake sekunde, tu možete i da predahnete.

TEMATSKI AKVARIJUM

Antalijski Akvarijum je posebna priča. Osim što je najveći na Mediteranu, drugi je u svetu po dužini vodenog tunela - 131 metar, dok mu visina iznosi tri metra. Njime možete “obilaziti” bazene s najneverovatnijim morskim stvorenjima, a ima ih četrdeset tematskih. Iako ulaznica nije baš jeftina, košta četrdesetak evra za odrasle, poseta garantuje višesatnu dobru zabavu zaljubljenicima u more, a suvenir, privezak delfina, uvek će me podsećati na ovaj lep izlet.
Na samo deset kilometara od centra Antalije je savršeno očuvan antički grad Perga. Bio je jedan od najbogatijih i najlepših u starom svetu, a najpoznatiji je po hramu posvećenom Artemisu, s velikim i raskošnim termama. Pedesetak kilometara dalje je i čuveni amfiteatar Aspendos, koji potiče iz II veka pre nove ere, u koji može da se smesti više od petnaest hiljada ljudi. Danas se u njemu svakog leta održava prestižni festival opere i baleta, za koji se ulaznice rezervišu mesecima unapred.

BAKLAVE ZA KRAJ

Ne treba zaboraviti ni čuvene specijalitete turske kuhinje. Izbor je neverovatan, sve je vrhunskog ukusa i ne može se odoleti ničemu. Od ribe i morskih plodova, do raznih vrsta pečenja i roštilja koji spremaju sa posebnim začinima. Slatkiši su bili neizostavni, i mada su mi svi već bili poznati, želeo sam da probam “originale”. Baklave, urmašice, kadaif i druge poslastice zavoleo sam još više. I vratio se kući sa dva kilograma viška.

Maja Gašić

Autor

Komentari. (0)

Loading